28th FESTEF - PROGRAM

MONDAY, 15/07/2019

17.00 – PANORAMA (95.17)

  • CORRIDA, Zoran Pejicic,  Bosnia & Herzegovina, 21.56 / 2017
  • SOUNDS FROM SEMETES– DANICA KRSTIC’S ETHNOMUSICOLOGICAL RESEARCH,  Mile Jasnic, SERBIA, 32.58/2017
  • CITULJA, THE NOTEBOOK THAT KEEPS THE MEMORY OF THE FAMILY TREE, Natalija Vidic, SERBIA, 2.00/2018
  • THE ACT OF FAITH AND LOVE, Mira Lolic Mocevic, Bosnia & Herzegovina, 20.56/2018 
  • MAKING OF KAJMAK, Sneana Saponjic Asanin, SERBIA, 17.27 / 2017   

20.00 - OPENING CEREMONY(94.54)

  • THE HORN OF HOMOLJE, Aleksandra Markovic, SERBIA, 6.10/2018
  • HAND MILL,Gulzat Egemberdieva, GERMANY, 51.00 / 2017
  • DANCE FOR THE LATE EMILIJAN, Predrag Todorovic, SERBIA, 30.00/2019
  • POSTCARDS – Momjan, Igor Bezinovic, CROATIA, 4.32/2019
  • WITCH’S CUT, Radomirka Siljanoski, SERBIA, 3.12/2015 AMATER

 

TUESDAY, 16/07/2019 - 21.00 (132.59)

  • A JOURNEY OF A FOLK COSTUME, Srebrenka Tomic, Vukica Zivotić, Jovana Disic, Miroslav Zivotic, SERBIA, 15.20/2018 
  • WISDOM OF THE MOUNTAINS, Daan Jongbloed, NETHERLANDS, 40.00 / 2017
  • VERTEP IN SREM, Jelena Jovcic, SERBIA, 21.00 / 2018
  • TRANSLATIONS, Tinne Zenner, GREENLAND, DENMARK, GERMANY, 20.20 / 2018
  • POSTCARDS– Strigova, Ivana Pipal, CROATIA, 4.19/2019
  • IN THE VALLEYS OF THE PLAIN, Bojan Vojnov, SERBIA,16.00/2017
  • НЕКОМ СВОМЕ, Sead Sabotic, MONTENEGRO, 16.00 / 2019 

 

WEDNESDAY, 17/07/2019 - 20.30 (133.02)

  • MILLS OF BISTRICA, Novica Savic, SERBIA, 3.50/2019
  • IN THE NAME OF..., Erlynee Kardany, NORWAY, 54.00 / 2017
  • VILLAGE PATRON SAINT DAY, Snezana Saponjic Asanin, SERBIA, 24.02 / 2018
  • IN THE FOOTSTEPS OF OUR ANCESTORS, Luka Klapan, CROATIA, 30.00/2017
  • GOOD FRIDAY IN KRSTATA MOSQUE,Sladjan Stojanovic, SERBIA, 16.00 / 2019
  • SEKAR ARUM – FORGING THE JAVANESE GAMELAN, Maurice Gunning, IRELAND, 5.10 / 2017

 

THURSDAY, 18/07/2019 -20.30 (133.41)

  • RUSALKI, Aleksandra Markovic, SERBIA, 6.27/2018
  • MEETING, Reza Majlesi, IRAN, 29.37 / 2017
  • LOO-LOO LOO-LOO, Predrag Todorovic, SERBIA, 24.00/2019
  • ON THE MOON, LUNA, AND THEIR REFLECTIONIvana Vogrinc Vidali, SLOVENIA, 21.00/2018  
  • IN SEARCH OF THE LAND WITHOUT EVIL, Anna Azevedo, BRAZIL, 15.00 / 2017
  • FIRE FOR THE DEAD, Miljana Vukovic, SERBIA, 8.37 /2019
  • GRRL, Daniel Suberviola, SWEDEN, SPAIN, 29.00 / 2018

 

FRIDAY, 19/07/2019

14.00 – PROGRAM ETNOMOBIL

17.00 (92.25)

  • ACCEPT ME AS YOUR BROTHER, I DO ACCEPT YOU, Svetlana Miljanic, SERBIA, 30.00/2018
  • THANK YOU, MOTHER OF THE BRIDE, Davor Boric, CROATIA, 29.31/2018
  • A JOURNEY OF A THREAD, Nebojsa Ilic Ilke, SERBIA, 14.39/2017
  • PANTSULA: HOW WE MOVE, Juri Badenhorst, SOUTH AFRICA, 6.55 / 2017
  • DRAGON OF HOMOLJE, Jasna Jankovic, SERBIA, 11.20/2019

 

20.00 - Awarding ceremony, Winner Film Screening

 

 

 

Additional information