OBJAVLJEN PROGRAM 26. FESTEF-a 2017

 

26. FESTEF 2017. - 26th FESTEF 2017.

PROGRAM PROGRAM

 

ČETVRTAK 20/07/2017 THURSDAY

14.00 INFORMATIVA / INFORMATIVE SELECTION

17.00 ZAJEDNICA / COMMUNITY

20.00 Otvaranje/ Oppening

         OSTAVŠTINA / HERITAGE

 

PETAK 21 /07/2017 FRIDAY

14.00 OJ, SRBIJO... / OH, SERBIA...

17.00 NARODI / PEOPLES

20.00 IDENTITET / IDENTITY

 

SUBOTA 22/07/2017 SATURDAY

14.00 MUZIKA / MUSIC

16.00 Okrugli sto: FESTEF - Korak dalje! / Round table: FESTEF - Step Forward!

17.00 RITUALI, OBIČAJI /RITES, FOLK CUSTOMS

20.00 Završna ceremonija, dodela nagrada, prikaz pobedničkog filma /

Closing ceremony, Awards, Winner Film Screening

 

 

ZAJEDNICA / COMMUNITY

1.   VIDIMO SE ZA MOLITVU /SEE YOU IN PRAYER

Režija / Director: Gordana Pajić / Gordana Pajic

Produkcija / Production: Narodni muzej Valjevo

Trajanje filma / Film duration: 21.24

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

2.   KAKO DANAS ŽIVIMO / THE WAY WE LIVE NOW

Režija / Director: Sofija Hersi Smit / Sophia Hersi Smith

Produkcija / Production: TANZANIJA / TANZANIA

Trajanje filma / Film duration: 32.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

3.   SLAVLJE U GORNJEM LJUBINJU / THE FEAST IN GORNJE LJUBINJE

Režija / Director: Žarko Joksimović / Zarko Joksimovic

Produkcija / Production: RTK2, Priština

Trajanje filma / Film duration: 29.04

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

4.   KAD KLASJE POZLATI / WHEN THE CLASS GLEAMS

Režija / Director: Nedeljko Lajšić /Nedeljko Lajsic

Produkcija / Production: BiH, RS, RTRS, Banjaluka / BOSNIA & HERZEGOVINA

Trajanje filma / Film duration: 28.21

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

 

OSTAVŠTINA / HERITAGE

1.   ŠTITKOVO / STITKOVO

Režija / Director: Dragan Cicvarić / Dragan Cicvaric

Produkcija / Production: Muzej na ovorenom „Staro selo“, Sirogojno

Trajanje filma / Film duration: 30.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

2.   DESETA STANICA / THE TENTH STATION 

Režija / Director: Dejan Vučenović / Dejan Vucenovic

Produkcija / Production: Prva TV

Trajanje filma / Film duration: 9.44

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

3.   NA BLASKOJ PLOKATI / ON PLOKATA OF BLATO

Režija  / Director: Davor Borić /Davor Boric

Produkcija / Production: HRVATSKA, HRT / CROATIA

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

Trajanje filma / Film duration: 36.41

4.   JA SAM PASTIR / I AM A SHEPHERD / SOM PASTOR 

Režija / Director: Borha Zausen / Borja Zausen

Produkcija / Production: ŠPANIJA / SPAIN

Trajanje filma / Film duration: 8.50

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

5.   STEĆCI: LAKŠE MI JE LEŽAT, AKO PITAŠ ZA ME / IT’S EASIER TO LIE IF YOU ASK FOR ME

Režija / Director: Jelena Božović / Jelena Bozovic

Produkcija / Production: RTS, Užice

Trajanje filma / Film duration: 29.19

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

 

OJ, SRBIJO... / OH, SERBIA...

1.   OJ, MORAVO… / MORAVA

Režija / Director: Novica Savić / Novica Savic

Produkcija / Production: RTS, Požarevac

Trajanje filma / Film duration: 25.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

2.   RAZGOVORI POKRAJ PUTA – kod porodice Bore Nikolića u Komiriću / TALKS ALONG THE ROAD – family of Bora Nikolic in Komiric

Režija / Director: Dobrivoje i Dobrila Pantelić  / Dobrivoje & Dobrila Pantelic

Produkcija / Production: Tri D, Donje Brezovice

Trajanje filma / Film duration: 8.26                        

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

3.   RAZGOVORI POKRAJ PUTA – Bosa Vasiljević  / TALKS ALONG THE ROAD – Bora Vasilјevic

Režija / Director: Dobrivoje i Dobrila Pantelić  / Dobrivoje & Dobrila Pantelic

Produkcija / Production: Tri D, Donje Brezovice

Trajanje filma / Film duration: 7.51

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

4.   TODOROVA SUBOTA / TODOR’S SATURDAY

Režija / Director: Predrag Todorović, Slađan Bogdanović / Predrag Todorovic, Sladjan Bogdanovic

Produkcija / Production: TV Centar, Svilajnac

Trajanje filma / Film duration: 6.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

5.   TRUKOVANJE ZABORAVLJENI ZANAT / VINTAGE STAMPED EMBROIDERY

Režija / Director: Predrag Todorović / Predrag Todorovic

Produkcija / Production: TV Centar, Svilajnac

Trajanje filma / Film duration: 9.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

6.   VOJVODINA U OBJEKTIVU RADIVOJA SIMONOVIĆA  / VOJVODINA IN LENS OF RADIVOJE SIMONOVIC

Režija / Director: Borislav Hložan  /Borislav Hlozan

Produkcija / Production: RTV, Novi Sad

Trajanje filma / Film duration: 36.54

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

7.   KAMENA GORA / STONE MOUNTAIN

Režija / Director: Ana Rajković / Ana Rajkovic

Produkcija / Production: Prva TV

Trajanje filma / Film duration: 6.27

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

 

NARODI / PEOPLES

1.   ZEMLJA UDEGEJACA/ LAND OF UDEHE / СТРАНА УДЕХЕ

Režija / Director: Ivan Galavnjov / Ivan Golovnev / Иван Галавњов

Produkcija / Production: RUSIJA / RUSSIA

Trajanje filma / Film duration: 26.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

2.   ZVUK MOG TELEFONA / RINGTONE

Režija / Director: Dženifer Dedžer / Jennifer Deger

Produkcija / Production: AUSTRALIJA / AUSTRALIA

Trajanje filma / Film duration: 30.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2014.

3.   NEDOĐIJA / NOWHERE LAND

Režija / Director: Rozi Boni Amak / Rosie Bonnie Ammaaq  

Produkcija / Production: KANADA / CANADA

Trajanje filma / Film duration: 15.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

4.   OD KRŠANA DO PEROJA / FROM KRSAN TO PEROY

Režija / Director: Igor Bezinović / Igor Bezinovic

Produkcija / Production: HRVATSKA, HRT  / CROATIA

Trajanje filma / Film duration: 8.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

5.   DUHOVI BOROVNICA / BLUEBERRY SPIRITSMELLEŅU GARI

Režija / Director: Astra Zoldnere / Astra Zoldnere

Produkcija / Production: LETONIJA / LATVIA

Trajanje filma / Film duration: 12.40

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

6.   32 DUŠE / 32 SOULS

Režija / Director: Saj No Kam / Sai Naw Kham

Produkcija / Production: MIJANMAR / MYANMAR

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

Trajanje filma / Film duration: 25.34

 

IDENTITET/ IDENTITY

1.   ODBAČENI / THE REJECTS

Režija / Director: Aleksandar Reljić / Aleksandar Reljic

Produkcija / Production: RTV, Novi Sad

Trajanje filma / Film duration: 23.45

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

2.   TIBETANKA / THE TIBETAN GIRL

Režija / Director: Jin Huanking / Jin Huanquing

Produkcija / Production: KINA / CHINA

Trajanje filma / Film duration: 31.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

3.   DIM KOJI PUTUJE / SMOKE THAT TRAVELS

Režija / Director: Kejla Brijet / Kayla Briët

Produkcija / Production: SAD / USA

Trajanje filma / Film duration: 13.03

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

4.   MOJ DOM / MY HOME / KHAYALAMI

Režija / Director: Deniz Kumalo / Denise Khumalo

Produkcija / Production: SAD, ZIMBABVE / USA, ZIMBABWE

Trajanje filma / Film duration: 14.40

Godina proizvodnje / The year of production: 2014.

5.   NAŠI LJUDI / OUR PEOPLE

Režija / Director: Svetlana Miljanić / Svetlana Miljanic

Produkcija / Production:  RTV,Novi Sad

Trajanje filma / Film duration: 24.47

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

 

MUZIKA / MUSIC

1.   ŠANKO SI BONKA ZALIBI / SANKO FELL IN LOVE  WITH BONKA

Režija / Director: Vanja Čolić / Vanja Colic

Produkcija / Production: RTS, Bor

Trajanje filma / Film duration: 29.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

2.   NE STIDIM SE SELA ROĐENOGA / I AM NOT ASHAMED OF MY OWN VILLAGE

Režija / Director: Davor Borić / Davor Boric

Produkcija / Production: HRVATSKA, HRT / CROATIA

Trajanje filma / Film duration: 30.10

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

3.   NUNTA / WEDDING DAY

Režija/ Director: Zvezdana Stanojević  / Zvezdana Stanojevic

Produkcija / Production: Zvezdana Stanojević, Melnica 

Trajanje filma / Film duration: 11.09

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

4.   REBETIKO / REBETIKO / ТО РЕМПЕТIКО

Režija / Director: Tanasis Papakostas / ThanassisPapakostas   

Produkcija / Production: GRČKA / GREECE

Trajanje filma / Film duration: 11.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

5.   TARIKAT / THE PATH / TARIKAT

Režija/ Director: Jasmajn Šrofer / Jasmijn Schrofer

Produkcija / Production: HOLANDIJA / NETHERLANDS

Trajanje filma / Film duration: 17.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

6.   RESTELICA, DEN PROLJEĆE / RESTELICA, THE DAY OF SPRING

Režija / Director: Aleksandra Jovanović / Aleksandra Jovanovic

Produkcija / Production: RTK2, Priština

Trajanje filma / Film duration: 12.10

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

 

RITUALI, OBIČAJI / RITES, FOLK CUSTOMS

1.   KORENI / ROOTS/ RADICI

Režija / Director: Feliće Fornabajo / Felice Fornabaio

Produkcija / Production: ITALIJA / ITALY

Trajanje filma / Film duration: 24.41

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

2.   UZU / UZU

Režija / Director: Gaspar Kuenc / Gaspard Kuentz

Produkcija / Production: JAPAN / JAPAN

Trajanje filma / Film duration: 27.18

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

3.   BORCI ZA SVETU VLAS / THE FIGHTERS OF THE HOLY HAIRLES COMBATTANTS DU POIL SACRÉ

Režija / Director: Florijan Vale / Florian Vallée

Produkcija / Production: BELGIJA / BELGIUM

Trajanje filma / Film duration: 27.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

4.   INICIJACIJA / INITIATION

Režija / Director: Teboho Edkins / Teboho Edkins

Produkcija / Production: NEMAČKA, JUŽNA AFRIKA / GERMANY, SOUTH AFRICA

Trajanje filma / Film duration: 11.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

5.   ZAVEŠTANJE / LEGACY / ÁMÆLI

Režija / Director: Gudmund Sand, Haakon Sand / Gudmund Sand, Haakon Sand

Produkcija / Production: DANSKA, NORVEŠKA / DENMARK, NORWAY

Trajanje filma / Film duration: 23.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

6.   HOLIKA / HOLIKA

Režija / Director: Kaveh Nabatijan / Kaveh Nabatian

Produkcija / Production: KANADA, INDIJA / CANADA, INDIA

Trajanje filma / Film duration: 9.18

Godina proizvodnje / The year of production: 2015.

 

INFORMATIVA / INFORMATIVE SELECTION

1.   SVETI KRALJ – 1000 godina od mučeničkog stradanja Sv. Jovana Vladimira HOLY KING – Millenium Since Saint John Vladimir’s Passion

Režija / Director: Bojan Vorkapić / Bojan Vorkapic

Produkcija / Production: RTS, Beograd

Trajanje filma / Film duration: 54.00

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

2.   GORA U SRCU, ŽIVOT U PEČALBI / GORA IN THE HEART, LIFE SPENT

AT PECHALBA

Režija / Director: Tatjana Manojlović / Tatjana Manojlovic

Produkcija / Production: RTS, Beograd

Trajanje filma / Film duration: 28.48

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

3.   ŽMARE / ZMARE

Režija / Director: Jovana Džinić / Jovana Dzinic

Produkcija / Production: Prva TV

Trajanje filma / Film duration: 7.12

Godina proizvodnje / The year of production: 2016.

  4.   GOLUBINAČKE MAČKARE / CARNIVAL IN GOLUBINCI

Režija / Director: Vladimir Perić / Vladimir Peric

Produkcija / Production: Muzej Srema, Sremska Mitrovica

Trajanje filma / Film duration: 30.22

Godina proizvodnje / The year of production: 2017.

26. FESTEF

26. Festival televizijskog etnološkog filma - FESTEF 2017, biće održan u Kučevu u dane od 20. do 22. 7. 2017. godine. Zainteresovani autori mogu na dole navedenim linkovima preuzeti pozivno pismo i formular prijave.

files/26_FESTEF_Dopis_autorima_cir.pdf

files/26_FESTEF_dopis_autorima_lat.pdf

files/26_FESTEF_prijava.doc

Obaveštavamo zainteresovane autore i da od januara ove godine važi novi Pravilnik FESTEF-a. Tekst pravilnika nalazi se na stranici:

http://www.homoljskimotivikucevo.org/sr/festef-pravilnik

NAGRADE 25. FESTEF-a

Ocenjivačka komisija 25. Festivala televizijskog etnološkog filma – FESTEF, u sastavu Radoslav Zelenović, filmski radnik – predsednik, i članovi Vladimir Bocev, etnolog i dr Slobodan Naumović, etnolog, pregledala je sve pristigle filmove. Na Festival je prijavljeno 59 filma i svi su prikazani u zvaničnoj konkurenciji. Ocenjivačka komisija se sastajala 2, 3 i 4. avgusta 2016. godine. Na osnovu Pravilnika Festivala televizijskog etnološkog filma – FESTEF,  Ocenjivačka komisija je donela sledeću

O D L U K U:

Gran pri „Zlatni pastir“ dodeljuje se filmu „ISPOD HRASTA“ autora SLOBODANA SIMOJLOVIĆA, u proizvodnji TRAJNI ZAPIS, BEOGRAD, za znalačko korišćenje motiva posecanja starog zapisa, metafore o krajnje neodgovornom odnosu prema kulturnom nasleđu, ali i pocrtavanje značaja duhovosti tradicije zadužbinarstva kao načina prevazilaženja kolektivne neodgovornosti.

„Srebrni pastir“ za etnološki zapis dodeljuje se  filmu „OSENJA STARE PLANINE“, autora SVETLANE MILJANIĆ, u proizvodnji RADIO TELEVIZIJE VOJVODINE, za maštovita rešenja u približavanju gledaocima nematerijanog kulturnog nasleđa kazivača sa Stare Planine koji govore šopskim govorom.

„Srebrni pastir“ za najbolju režiju dodeljuje se BRANKU STANKOVIĆU za režiju filmova „KAŠUBI, POLJSKI HAZARI“ i „MALA CRNA GORA“, u proizvodnji RADIO TELEVIZIJE SRBIJE, za doprinos razumevanju kako bogate kulture blisog, a nedovoljno poznatog slovenskog naroda, tako i bliskog a skrajnutog područja koje pripada zajedničkom kulturnom nasleđu.

„Srebrni pastir“ za najbolji scenario dodeljuje se autoru BRANKU RADAKOVIĆU za film „LIMUNOVO DRVO“, u proizvodnji BRANKA RADAKOVIĆA, za majstorsko preplitanje svedočanstava učesnika jednog od najuzbudljivijeg perioda rok en rola na našim prostorima.

 „Srebrni pastir“ za najbolju kameru dodeljuje se RADOSLAVU VLADIĆU u filmu „KORENI ZLA“ u proizvodnji PRADOK BEOGRAD, za sveden, efektan, snimateljski rad koji ponire u duševni svet počinioca natežih zločina.

 „Srebrni pastir“ za najbolji amaterski film dodeljuje se filmovima iz serijala „RAZGOVORI POKRAJ PUTA“,  „DRAGAN NEGOVANOVIĆ“ i „VINKA I BORISLAV“ autora DOBRIVOJA I DOBRILE PANTELIĆ  u proizvodnji „TRI D“, za pažnju i podršku koju posvećuju kazivačima iz svog rodnog kraja.

 „Srebrni pastir“ i povelja Cedric Dallier za najbolji strani film dodeljuje se filmu „BITI ILI NE IVAN HITI“ u režiji BRANKA LAZIĆA u proizvodnji RADIO TELEVIZIJE REPUBLIKE SRPSKE, za podršku duboko ljudskom postupku čoveka i pedagoga, koji je u jeku rata, tokom devedestih, spasavao kulturno i versko nasleđe srpskog naroda suočavajući se i onda, pa čak i danas, sa nerazumevanjem, pretnjama i prezirom sopstvenih sunarodnika.

„Srebrni pastir“ za najbolji strani amaterski film dodeljuje se filmu „JEDINA KNEŽEVINA NA BALKANU“, autora SINIŠE KESARA, PRIJEDOR (Republika Srpska - BiH), za uverljivo vizuelno svedočenje kako lokalna zajednica vrednuje sopstveno nasleđe, uspevajući pri tom, da rešava i goruće društvene probleme.

Postupajući po Pravilniku, Ocenjivačka komisija je Specijalno priznanje, dodelila VLADIMIRU PEROVIĆU, za film „VO SVETINJA“, u proizvodnji Radio televizije Vojvodine, za hrabro sučeljavanje stavova etnološke struke i tumačenja kazivača, i film „PLAVA GAJETA I SIVI BETON“, u proizvodnji Centra za kulturu Tivat, za poetično oslikavanje ženskog viđenje ribarenja u Boko-Kotorskom zalivu. 

Za amaterski film „STARI ZANATI“ Specijalno priznanje dodeljuje se ZVEZDANI STANOJEVIĆ, za svežinu i žar kojim deci prenosi znanja o tradicionalnim zanatima.

Specijalno priznanje dodeljuje se filmu „DRELJA OGORELJA“, autora SLAĐANA STOJANOVIĆA, u proizvodnji RTS – Dopisništvo Vranje, za neposredno i celovito svedočanstvo o manje poznatim elementima uskršnjih običaja u Bujanovcu.

Specijalno priznanje dodeljuje se filmu „POLA VEKA U KUĆNOM PRITVORU“, autora RADOVANA LAZAREVIĆA, u proizvodnji RTS – Dopisništvo Valjevo, za trud autora koji je pokazao da nikada nije kasno da lokalna zajednica prevaziđe predrasude i da uvek postoji način za pomoć pojedincu i njegovo uključenje u životne tokove.       

Za ukupan doprinos beleženju tradicionalne i savremene kulture na ovim područima Specijalno priznanje dodeljuje se PRVOJ SRPSKOJ TELEVIZIJI. Ocenjivačka komisija posebno ukazuje na značaj hrabrog pristupa u filmu „VALJEVSKA GRAČANICA“, koji opominje na katastrofalne posledice uništavanja sopstvenog kulturnog nasleđa.

25. FESTEF

25. Festival televizijskog etnološkog filma - FESTEF 2016, biće održan u Kučevu u dane od 2. do 4. 8. 2016. godine. Zainteresovani autori mogu na dole navedenim linkovima preuzeti pozivno pismo i formular prijave.

files/25_FESTEF_Dopis_autorima_latinica.pdf

files/25_FESTEF_Dopis_autorima_latinica.doc

files/25_FESTEF_prijava.pdf

files/25_FESTEF_prijava.doc

ZAVRŠEN 24. FESTEF

24. Festival televizijskog etnološkog filma završen je u Kučevu. U tri dana, koliko je FESTEF trajao, prublika je imala prilike da vidi 44 filma domaće i inostrane produkcije. Za najbolji film ovogodišnjeg Festivala proglašen je "Gora na kamenu", autora Branka Stankovića u proizvodnji RTS.

 

 

 

Dodatne informacije